ANA SAYFA
 HAKKIMIZDA
 ÜRÜNLERİMİZ
 VİSCO ELASTİC YATAK ve YASTIKLAR
 Visko Elastik Yataklar
 Viscoelastic Yastıklar
 VİSCOELASTİC YATAK-YASTIK FİYAT LİSTESİ
 Kaliteli Yaşam
 Sırt ve Bel Ağrıları
 YATAK SATIN ALMA IPUÇLARI
 HASTANE EKİPMANLARI
 VİSCO ELASTİK HASTA-HASTANE YATAKLARI
 HASTA YATAĞI - Model HC22054510
 HASTA YATAĞI -Yoğun Bakım Hasta-Hastane Yatağı-Model HC32059010
 HASTANE YATAĞI - Model HC28056010
 YOĞUN BAKIM ELEKTRİKLİ HASTANE KARYOLASI - Model HC 400
 HASTA KARYOLASI - Model HC 200
 HASTA KARYOLASI - Model HC 100
 ACİL MÜDAHALE SEDYESİ-EMERGENCY STRECHER-AMS-500-ES
 HASTA YEMEK MASASI
 REFAKATÇİ KOLTUĞU
 Hastabaşı Etejeri-Hastane Komidini
 MERKEZİ SÜPÜRGE SİSTEMİ
 MERKEZİ SÜPÜRGE BROŞÜRÜ
 MERKEZİ SÜPÜRGE ANA MAKİNELERİ-SüperVacs
 ENDÜSTRİYEL MERKEZİ VAKUM SİSTEMLERİ
 FABRİKA, DEPO, ATÖLYE ve ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ENDÜSTRİYEL TEMİZLİĞİ
 MERKEZİ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGELER PERFORMANS-ÇALIŞMA PRENSİBİ
 MERKEZİ SÜPÜRGE SİSTEMİ HORTUMLARI
 MERKEZİ SÜPÜRGE SİSTEMİ MONTAJ-Bağlantı Elemanları
 MERKEZİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİ GENEL AÇIKLAMALAR
 Astım ve Toz Miteleri
 GERÇEK TEMİZLİK-Filtrelemede Bilinmeyenler
 Merkezi Vakum Sistemleri Sık Sorulan Sorular
 Hayden Filtreleme Üstünlükleri
 Merkezi Süpürge Güvenlik Talimatları
 İLETİŞİM
Aşağıda Merkezi Vakum Sistemlerinde sık

kullanılan terimleri ve bunların anlamlarını

bulacaksınız:

 

ABS

Asilonitil, Butadiyen ve Stiren'den yapılmış yüksek etkili bir tür plastik polimer. Bu karışım parlak bir cila meydana getirir ve bu cila bildiğimiz kauçuğu yıllarca bakıma gerek olmadan kullanmayı sağlar. Ayrıca elektrikli bir motor tarafından çıkarılan doğal sesi de emer.

 

Hava Akımı

Elektrikli süpürge çalıştırıldığı zaman, vakum veya alçak basınç alanı yaratır. Çevredeki hava bu vakumu doldurmak için bu alana hareket eder. Bu hava hareketi ya da HAVA AKIMI maksimum temizlik etkisi için kontrol edilir ve yönlendirilir.

 

Hava Basıncı

Etrafımızdaki havanın basınç değeri yaklaşık 1016 bardır. Bu basınca maruz kalan yüzeylere 1016 cm su baskı yapıyor demektir. Bir elektrikli süpürge aslında vakum yaratmaz, ama vakum ünitesindeki basıncı azaltır. Dışarıdaki hava normal basınç seviyesinde olduğu için kontrollü bir şekilde ünitenin içine hücum eder ve bu da temizleme etkisini yaratır.

 

Hava Watt

Merkezi elektrik Süpürgeleri ölçümünde Motorun genel performans değerleri ölçümünde19 mm emiş ağzı ile emebildiği hava kuvvetini temsil eder. Hesaplanması şöyledir:

Hava Watt = Su Kaldırma Kuvveti(İnç) X Emilen Hava Miktarı(Dakikada Feet küp olarak)/8.5 Maksimum Hava Watt vakum endüstrisinde havayla gücüyle çalışan hortumları güçlendirmek amacıyla gücünü ölçmek için birçokları tarafından kullanılır. Biz hayden olarak hava gücüyle çalışan hortumların 2. derece olduğunu düşünüyoruz çünkü titremiyorlar ve çalkalanmıyorlar, ve biz sadece daha iyi temizlik yapan elektrik gücüyle çalışan hortumlar kullanıyoruz. Bu sebeple, Hava Watt değeri bize göre oldukça konu dışı bir ölçüm birimidir.

 

Amperaj (amp)

Motor tarafından kullanılan elektrik miktarını gösterir. Amper elektriğe, litrenin suya olduğu gibidir; bir ölçü birimidir.

 

Armatür

Motorun dönen ve de alt tarafında cakum fanlarının takılı olduğun bölümü. Kaliteli bir armatür bilyeler üzerinde monde edilmiştir, ve ısınmış ve kirlenmiş olan havadan korunur.

 

Baypas Soğutma

Motoru soğutan, evden tozu ve kiri alan havadan farklı, ayrı bir hava akımı,

 

C.F.M. Dakikada feet³

Vakum fanları tarafından bir dakikalık zaman diliminde emilen havayı ölçmek için kullanılan genel bir ölçü birimi.

 

Akım

Amperaj'ın tanımına bakınız.

 

Siklonik Hareket

Siklonik hareket bir hortumun doğal hareketinin tanımıdır. Siklonik filtreli bir makinede(SuperVac) toz ve kiri taşıyan hava aşağıya doğru hortum hareketi yapar. Hava koni şeklinde bir bölgede aşağıya doğru girdap gibi döner. Koninin alt tarafında, aşağıya doğru dönen hava akımının içinden tekrar yukarıya doğru dönmeye başlar. Bu yüzden bu bazen "ters" hortum hareketi veya "çifte siklonik hareket" olarak adlandırılır. Toz ve kirin çok büyük bir bölümü hava hareketinin en alt kısmında havadan ayrılır ve bir toz kutusuna aktarılır. Sadece çok küçük bir kısmı hava akımında kalır, ve o da ikinci filtre, kartuş filtresi, tarafından filtrelenir.

 

Fan

Fan, vakum etkisini yaratmak için dönen plakaların birleşimine denir. SuperVac'ta fanlar düz tabakalı kanatlardır, ve motorun modeline göre, 2 veya 3 kanat bulunur. 2 kanatlı motorlara "2 aşamalı", 3 kanatlı motorlara "3 aşamalı" denir.

 

Filtreleme Sistemi

Siklonik hareketle ayrıştırılamayan toz parçalarını ayıran son filtre. Bu son hava temizleme aşaması, fan kanatlarının toz tutmasını ve erken motor iflasını önler.

 

Hava Akışlı Motor

Bazı daha ucuz motorlarda, evi temizleyen hava akımı aynı zamanda motoru soğutmak için de kullanılır. Malesef bu hava evden alınan tozu ve kiri içerir ve bu yabancı maddeler motoru kirletir. Bu hava ayrıca borulardan geçerken sürtünmeyle ısınır ve bu sebeple motoru etkili biçimde soğutamaz.

 

HEPA

HEPA(High Efficiency Particle Arrestor) Yüksek Etkili Partikül Yakalayıcı anlamına gelir, ve evdeki havanın içindeki toz ve kirin sayısını azaltmak için kullanılır. Bir HEPA filtresi 3 mikron ve üstü olan partiküllerin %99.97'sini yakalar veya durdurur. "Hijyenik odalar"da kullanılan HEPA filtreleri ilaç ve bilgisayar sanayiinde çok önemli yer tutar. Buna rağmen, süpürge olarak kullanıldıklarında sınırlamarı vardır. Sızıntı yapmaya meyillidirler, çünkü ufak portatif filtreler olarak kullanılmaları için tasarlanmamışlardır. Pahalılardır ve atılmalıdırlar çünkü temizlenemezler. Çabuk tıkanırlar ve hava akımını boğarlar. Ayrıca mükemmel şekilde çalışırken bile, havadaki solunulabilir partiküllerin yarısı filtrelenmeden kurtulabilecek kadar küçüktür. SuperVac HEPA filtrelerini gereksiz kılar çünkü SuperVac havayı dışarıya verir.

 

Beygir Gücü

75 kg yükün 1 metre yüksekliğe 1 saniyede kaldırılması için gereken fiziksel kuvvettir. Doruk Beygir Gücü bir elektrikli motorda kapatıldıktan sonraki ilk nanosaniyede oluşur. Bu hareketsiz armatür kütlesinin süredurumunu aşmak için gerekli olan enerjidir.

 

Süredurum

Hareketsiz cisimlerin hareketsiz kalmaları veya hareketli cisimlerin hareket etmeye devam etmeleri eğilimidir. Motorlar çalıştırıldıkları anda süredurumu aşabilmek ve harekete geçebilmek için ekstra elektrik gücüne ihtiyaç duyarlar.

 

Motor Fırçaları

Sabit stator ile elektrikli motorun dönen armatürü arasında elektrik gücünü sağlayan sürmeli kontaklar. Fırçalar bir elektrik motorunun ömrü en çabuk tükenen parçalarıdır, ve her birkaç yüz saatlik çalışmada bir veya birkaç yılda bir değiştirilmelidirler.

 

Kağıt Torba

Bazı süpürge üreticileri tarafından kullanılan toz ve kirin biriktiği bölüm. Kağıt torbalar biraz derme çatma eski jenerasyon metodudur.

 

Polikarbonat

Sağlam ve dayanıklı olması için üretilmiş olan yüksek performanslı bir plastik. SuperVac'ta, güç ve dayanıklılık için, filtre direğinde, filtre retaynerinde ve hava alım deliğinde kullanılır. Polikarbonat çizilmez, gözalıcı bir parlaklığı vardır, ve de "kurşun geçirmez cam" denen plastiğin ta kendisidir.

 

PVC

Uygun bir fiyata güzel görünüm, uzun ömür ve yavaş alev alma özelliklerini sağlayan yaygın bir plastik polimer. Hayden Vakum fitingleri -ki vakum endüstrisinde kaliteleri ile ünlüdürler- PVC'den yapılır.

 

Elektrikli Hortum Ağızlığı

Halılardaki inatçı kir ve tozları gevşetmek ve hava akımı tarafından emilebilir hale getirmek için dizayn edilmiştir. Hayden elektrikli hortum ağızlıkları 2 tür genel halı kirini temizlemek için en uygun biçimde dizayn edilmiştir. Çifte yumuşak kıllar halı yüzeyine yapışan pisliği nazikçe serbestleştirir; iplikleri, keten tiftiğini; hayvan tüylerini vs. Darbeli çubuk halıyı kum gibi halı liflerinin arasına girebilen maddelerden arındırmak için sallar ve titretir.

 

Korumalı Mil Yatağı

Genelde yüksek kalite motorlarda toz ve kirin mil yatağı bölümüne girmesini önlemek için kullanılır. Hayden motorlarının mil yatakları korumalıdır.

 

Vakum Ölçme Aleti

Hava alma ağzını kapatarak maksimum vakumu veya su kaldırma kuvvetini ölçmeye yarayan bir alet.

 

SoftStart™

SuperVac™ Premier ve SuperVac™ 6000'in bazı eski modelleri motoru başlatabilmek için 2 aşamalı elektronik bir sistem kullanıyordu.

 

Emiş Gücü

Hava akımı olmadan motor tarafından üretilen maksimum emiş gücünü ölçer. Vakum Ölçme Aletine bakınız.

 

Aşama (motor türü)

Bu bir motordaki fan kanatlarının sayısını belirtir. Her fan -kanat takımı- vakum gücünü veya havanın sisteme çekildiği hızı arttırır. İlk fan hava hareketini başlatır, ikincisi arttırır, ve eğer üçüncü bir fan varsa bu daha da arttırır. Bu sebeple fan sayısı ne kadar fazlaysa vakum da o kadar güçlü olur.

 

Emiş

 Motordaki fanların yarattığı vakum veya su kaldırma kuvveti.

 

VacTrack™

Kontrol modülünde verilen uyarılar için tescilli Hayden markası. SuperVac™'ta herşey normal olduğu zaman yeşil renkte yanan bir LED uyarı lambası vardır. !5 saatlik motor kullanımından sonra bir zamanlayıcı sayesinde ışık  kutunun dolmak üzere olduğunu ve boşaltılması gerektiğini göstermek için yanıp söner. İkinci bir zamanlayıcı genellikle birkaç yıl içinde, yeşil ışığın, motor fırçalarının değişmesi gerektiğini gösteren turuncuya dönmesini sağlar. Eğer bu değişiklik servis bakım uzmanı tarafından yapılmadıysa, turuncu ışık, motor fırçalarının ömrünün bitmek üzere olduğunu gösteren kırmızıya dönüşecektir.

 

Vakum

Tam vakum herşeyin, havanın bile yokluğudur. Elektrikli süpürgeler kısmi vakum üretirler, veya daha doğrusu hava fanla beraber dışarı çıktığı için alçak basınçlı bir alan oluştururlar. Hava akımı basınç derecesi normal olan havanın alçak basınçlı alana doğru hareket etmesiyle oluşur.

 

Vakumun Su Kaldırma Kuvveti

Vakum gücünün standart ölçü birimi. Bir vakum motorunun suyu kaç santimetre arttırabileceğinin ölçüsüdür. Hayden Vakumlarında bu yükseklik SuperVac™' modeline göre 271 - 374 cm arasında değişir.

 

Voltaj (volt)

Bir süpürgenin motoru tarafından kullanılan potansiyel elektriğin ölçü birimidir. Genel olarak, motorlar evdeki elektrik akımını kullanırlar;Bu değer Türkiye’de ve dünyanın bir çok bölgesinde220-240 ; Kuzey Amerika’da ise 110-120 volt’tur. Voltaj-elektrik ilişkisi su-basınç ilişkisine benzer; potansiyelin ölçüsüdür.

 

Su Kaldırma Kuvveti

Bkz Vakumun Su Kaldırma Kuvveti